Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
   w
   Baranowie


Biuro Parafialne


Biuro Parafialne czynne:

w poniedziałki i wtorki: godz. 17:00 - 18:00

w środy: godz. 19:00 - 20:00

w czwartki: 8:30 - 9:00 (w okresie letnim), 9:30 - 10:00 (w okresie zimowym)

w niedziele nieczynne!


 

Udając się do biura parafialnego warto wiedzieć jakie dokumenty trzeba przygotować w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu naszym czy naszych bliskich.

                  Aby nie denerwować się, jak to często mówimy „biurokracją” proboszcza,  warto pamiętać, że „dowodem osobistym chrześcijanina jest metryka chrztu. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć w księgach jakiej parafii odnotowano przyjmowane przez nas sakramenty. Księgi parafialne są dokumentem archiwalnym i kopalnią wiedzy – w nich właśnie, nawet po wiekach, można odnaleźć informacje o swoich katolickich przodkach. Choć byśmy dziesięć razy zmieniali parafię, dane o zawartym małżeństwie, przyjętych święceniach, otrzymanym bierzmowaniu, a niekiedy i I Komunii Świętej zawsze spływają do parafii, w której byliśmy ochrzczeni. Ma to znaczenie szczególnie przy zawieraniu sakramentu małżeństwa, gdyż na świadectwie chrztu wystawianym w tym celu odnotowuje się brak adnotacji nt. innego małżeństwa w księdze parafialnej (dodatkowe zabezpieczenie przed bigamią).  

 

Dzięki informatyzacji możemy odnaleźć spis parafii na stronach diecezji czy archidiecezji. I tak np.   www.archpoznan.pl w zakładce po lewej stronie mamy:

Parafie

Spis parafii i nabożeństw

Katedra

Sanktuaria

Jeśli mieszkamy poza parafią, w której odbył się chrzest, należy wówczas przewidzieć dodatkowy czas nawet na  korespondencyjne ściągnięcie potrzebnych zaświadczeń.

Przy załatwianiu spraw wymagających uruchomienia procedur,  warto wcześniej umówić się telefonicznie.

Na kolejnych stronach można znaleźć główne informacje potrzebne do:

§       Chrztu

§       I Komunii Świętej

§       Bierzmowania

§       Zawarcia związku małżeńskiego

§       Życia kapłańskiego lub zakonnego

§       Pogrzebu Katolickiego

 

Informacja o potrzebnych dokumentach

i istotnej wiedzy "pozakatechetycznej":

 

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\610ZQBBV\MCj03103440000[1].wmfDO CHRZTU

                                           Chrzcząc dziecko chcemy jako chrześcijanie dać mu to co najcenniejsze – usunąć wszelki grzech i przez Chrzest chronić przed wpływami szatana i włączyć je do wspólnoty. A potem dbać o jego chrześcijański rozwój, szczególnie do czasu, gdy nabierze większego rozeznania moralnego co do dobra i zła. To my decydujemy o wyborze rodziców chrzestnych, Ważne, aby pamiętać o ich bardzo ważnej roli: w razie śmierci, nieobecności lub zaniedbań religijnych ze strony rodziców naturalnych - rodzice chrzestni mają obowiązek zatroszczyć się o przekazanie wiary chrzestnym dzieciom. Ich obowiązkiem jest modlitwa za te dzieci, o ich wzrastanie w wierze. NIKT JEDNAK NIE MOŻE OFIAROWAĆ TEGO CZYM NIE DYSPONUJE. Wybierając na rodziców chrzestnych osoby żyjące z dala od Boga, nie praktykujące, przecież  gwarantów wiary naszego dziecka w razie niemożności pełnienia tej roli przez nas - wystawiamy swój największy skarb, dziecko, na wielkie niebezpieczeństwo wzrastania w przekonaniu, że tak właśnie powinni żyć ludzie wierzący. Chrzestni ubodzy, a żyjący Bogiem na co dzień, są lepsi od obsypujących prezentami, a żyjący jak poganie. Inne rozwiązania są bezsensowne.

DOKUMENTY:

§       akt urodzenia dziecka (odpis z USC)

§       wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców lub akt małżeństwa USC

§       dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres)

§       zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\GP2IP4SR\MPj04279120000[1].jpgDO PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

                           Dobre przygotowanie może być znaczącym ukierunkowaniem na resztę życia religijnego dziecka. I Komunia Św. może stać się priorytetowym i życiowo ważnym doświadczeniem Boga przez dziecko; przecież poznaje tę wielka tajemnicę bycia przez Jezusa Chrystusa Bogiem w ciele ludzkim – wiary w realna obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Czasami wydaje się nam, że dzieci nic nie rozumieją z tych wielkich tajemnic. Także dzięki rodzicom, którzy wraz ze swym dzieckiem, bez narzekań, że znów mamy spotkanie w kościele, będą się przygotowywali do tego ważnego dnia i pomogą mu w czekaniu przede wszystkim na Jezusa. Towarzyszące tej uroczystości przyjęcie będzie ważnym przeżyciem rodzinnym, a prezenty miłą niespodzianką dla dziecka. Niech żadnemu dziecku ten dzień nie kojarzy się z „grzecznym zjedzeniem opłatka” w zamian za rower, komputer czy komórkę.

DOKUMENTY:

§       metryka chrztu dziecka

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\CBB5EH97\MCj04334920000[1].wmfDO BIERZMOWANIA

                          Sakrament Bierzmowania to świadectwo naszej dojrzałości chrześcijańskiej. Można by powiedzieć: wszyscy „buntownicy” twierdzący,  że we chrzcie wiarę wyznał za nich ktoś inny mają najlepszą okazją by ponownie, u progu dorosłego życia, tym razem w pełni świadomie i dobrowolnie wybrać Chrystusa jako Jedynego, Osobistego Pana i Zbawiciela. Duch Święty w Bierzmowaniu przynosi człowiekowi nowe duchowe zdolności, które przyjęte i pielęgnowane, przemieniają wiarę ze smutnego i uciążliwego obowiązku w nowy "tajny napęd" człowieka, uzdalniając go do czynów wiary, których w innym wypadku nawet by się po sobie nie mógł spodziewać. Aby wybrać w sposób dojrzały, trzeba już trochę wiedzieć. Stąd trzyletni okres przygotowania do tego wyboru.

DOKUMENTY:

§       metryka chrztu

§       zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji

§       w przypadku osób starszych - świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej

 

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\610ZQBBV\MPj04095660000[1].jpgDO ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA KATOLICKIEGO

                 Sakrament małżeństwa to sakrament, którego udzielają sobie młodzi, odpowiedzialni ludzie, wiążąc się przed Bogiem wzajemną przysięgą. Ponieważ jednak małżeństwo jest sprawą publiczną, dotyczącą nie tylko Tych Dwojga - czynią to przed kapłanem lub diakonem jako przedstawicielem Wspólnoty Kościoła, który w jej imieniu odbiera przysięgę małżeńską.

PROCEDURA (długa i złożona):

§       w kancelarii biura oczekuje się obojga narzeczonych nie później niż 3 miesiące przed planowanym ślubem, Wiąże się to z koniecznością: ogłoszenia zapowiedzi by sprawdzić publicznie, czy nikt nie ma zastrzeżeń co do małżeńskiej uczciwości kandydatów (inne zobowiązania itp.); przeprowadzenia rozmów kanonicznych, odbycia przez Narzeczonych kursu przedmałżeńskiego.

DOKUMENTY:

§       aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu "świeżość" metryki daje pewność, że nie ma mowy o bigamii lub innej nieprawidłowości, ponieważ na metryce chrztu odnotowuje się zawarte małżeństwo kościelne, święcenia lub śluby zakonne, czasem poświadcza się też sakrament bierzmowania,

§       dowody osobiste,

§       ostatnie świadectwo katechizacji,

§       świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu),

§       zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,

§       zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

 

 

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\5ALKUVNF\MPj04308440000[1].jpg DO ŻYCIA ZAKONNEGO I KAPŁAŃSTWA

Jeśli odkrywamy powołanie do życia kapłańskiego lub / i zakonnego, i rozeznaliśmy że taka jest nasza droga - zanim udamy się do seminarium lub klasztoru - kierujemy się najpierw na rozmowę do ks. proboszcza.

DOKUMENTY:

§       świadectwo chrztu (o ile chrzest był w innej parafii) z adnotacją o bierzmowaniu,

§       maturalny certyfikat katechizacji (do kapłaństwa) lub świadectwo ukończenia nauki religii,

§       świadectwo maturalne szkolne (do kapłaństwa)

§       opinia katechety o kandydacie / kandydatce

 

C:\Documents and Settings\Domek\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files\Content.IE5\5ALKUVNF\MCj02290350000[1].wmfDO POGRZEBU KATOLICKIEGO

Pogrzeb jest tzw. SACRAMENTALE – czynnością liturgiczną, proszącą o Bożą opiekę

DOKUMENTY:

§       akt zgonu,

§       zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (ostatniej Komunii Świętej) jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)

 

 

 

 

 

 

Powrót